Gelnické veže

Pri príchode do Gelnice od Margecian sa k oblohe okrem panelových vežiakov týči i drevená veža na kopci oproti. Vyhliadková veža „na Bognári“ je jednou z dvoch veží postavených nad mestom v roku 2018. Druhá sa nachádza na náprotivnom kopci, na mieste zvanom Klimo.

vyhliadková veža na Bognári
pohľad na Gelnicu z vyhliadky na Bognári

Veža na Bognári je prístupná z mesta, z okraja mestskej časti Legy. K veži Klimo vedie cesta lúkami od miestneho domu smútku. Vyhliadky sú od mesta vzdialené 30-45 min. chôdze.

vyhliadková veža Klimo

Tretiou vyhliadkou nie je veža. Ide o altánok, zvaný Gloriet. Z toho je však výborný výhľad vďaka jeho osadeniu na skalnom brale. To je v súčasnosti zakryté stromami, ktoré ho prerástli v nedávnej minulosti. Pri pohľade z mesta preto pri pozornom pohľade zbadáte malý domček vytŕčajúci z hustého lesa.

vyhliadka Gloriet

Vyhliadka vo výške 785 m.n.m. je z mesta prístupná po kľukatej modrej turistickej značke vedúcej od Baníckeho námestia. Cestou natrafíte i na zabudnutú betónovú plošinu. Tá kedysi tvorila základ Švajčiarskeho domu (Schweizerhaus), ktorý bol kedysi súčasťou gelnického kúpeľníctva. Švajc, ako toto miesto nazývali miestni, bol práve východiskom pre vychádzku na Gloriet.  

S týmto miestom je spojená i jedna legenda. Tá hovorí, že počas bojov o Gelnický hrad bol z Glorietu zastrelený kráľ, ktorý bol vylákaný na hradby. Ak si naň spravíte výlet, spomeňte si na túto legendu.