Kojšovská hoľa


Kojšovská hoľa je najvyšším vrchom rovnomenného podcelku. Nad okolitými lesmi sa týči rozsiahly trávnatý vrchol, na ktorom sa bohato vyskytuje čučoriedka, brusnica či vres.

Kojšovská hoľa ponúka široký panoramatický výhľad predovšetkým na východ a juh. Ako na dlani pod ňou ležia Košice, pri dobrej viditeľnosti je možné dovidieť do Maďarska či ponad Slanské vrchy až na Ukrajinu.


Na vrchole už z ďaleka možno pozorovať ikonickú kupolu observatória Slovenského hydrometeorologického ústavu. To bolo na Kojšovskej holi vybudované v roku 1988.

Neďaleko vrcholovej kóty stojí niekoľko „zvláštnych“ stĺpikov. Je ich konkrétne 49 a ide o mierové stĺpy. Symbolizujúc polohu Slovenska na 49. rovnobežke nesú rôzne mierové posolstva z celého sveta. Stĺpy, ktoré v rámci mierového projektu OSN nájdeme po celom svete, nám darovalo Japonsko.


Asi polhodinu chôdze od vrcholu sa nachádza chata Erika. Tá ponúka občerstvenie a ubytovanie, najmä počas lyžiarskej sezóny na Kojšovskej holi.

K chate Erika vedú dve asfaltové cesty, jedna z obce Zlatá Idka, druhá cez Perlovú dolinu v Gelnici. Zo Zlatej Idky sa na hrebeň dostanete po modrej turistickej značke. Zo sedla Strieborná nad Kojšovom vedie červená turistická značka. Z Prakoviec na Kojšovskú hoľu vedie žltá turistická značka, ku ktorej sa pri chate Izbica pripája modrá, vedúca z Gelnice. Hlavným hrebeňom okolo chaty Erika ide i červená turistická značka E8, známa ako Cesta hrdinov SNP.

Neďaleko Kojšovskej hole sa nachádza i ďalšia významná lokalita, pralesový zvyšok. Viac o pralesovom zvyšku…