Skalisko / Volovec

Vrch Skalisko je jedným z najikonickejších vrcholov vo Volovských vrchoch. Patrí do podcelku Zlatý stôl. Masívny hrebeň pokrývajú horské lúky a kosodrevina. Korunou tohto vrchu je asi 10 metrov vysoké vápencové skalné bralo týčiace sa nad úrovňou porastu.

Práve vďaka nemu ponúka Skalisko jedinečný kruhový výhľad. Za dobrých okolností môžete dovidieť na susedné Stolické vrchy, Čergov, Vysoké i Nízke Tatry, Levočské vrchy, Spišskú Maguru, poľské pohorie Beskid Sadecki či južnú časť Slanských vrchov, Slovenský Kras i maďarské pohoria Bükk a Mátra.

Vrch je aj hranicou medzi Spišom a Gemerom a je prístupný z oboch strán. Z juhu vedie na hrebeň žltá turistická značka z Betliara a zelená turistická značka z obce Čučma. Zo severnej strany je Skalisko najlepšie prístupné z obce Henclová, z ktorej vedie hore zelená turistická značka. Hrebeňom prechádza červená turistická trasa E8, známa ako Cesta hrdinov SNP

Asi 15 minút od vrcholu Skaliska, na zelenej turistickej značke smerom do obce Čučma nájdete turistickú chatu pod Volovcom.